«Тижні жіночої солідарності» — щорічний соціально-освітній проєкт, який протягом шести років проходить у Харкові. Цього року ми провели низку заходів та акцій, спрямованих на захист прав жінок та посилення їхньої видимості у міському просторі та країні.
Першим заходом Тижнів Жіночої Солідарності 2023 стала акція вшанування жінок постраждалих від російського вторгнення. Мова йшлася про загиблих жінок і не тільки, бо у цій війні ґендерно зумовлене насильство стало зброєю Росії — тисячі жінок були зґвалтовані на окупованих територіях, пунктах пропуску, фільтраційних таборах.
8-го березня ми зібралися на майдані Свободи та влаштували виставку 15-ти робіт українських мисткинь на тему «Жінки та війна». У акції взяли участь близько 20-ти людей.
Ми влаштували виставку 15-ти робіт українських мисткинь на тему «Жінки та війна», слухали музику сучасних українських співачок та виголошували промови на хвилюючі нас теми. Загалом в акції взяли участь близько 20-ти людей.
Однією з тем, яка підіймалася була вимога створення сучасного меморіалу пам‘яті жінок у Харкові та підвищення видимості внеску жінок у розвиток міста шляхом створення/відтворення топонімів, пам’ятників, меморіальних дошок тощо. На жаль, в Харкові не має місць визнання жінок, які б не були спаплюжені росією чи радянською владою. Загалом, з усіх 182-ох меморіальних дошок у Харкові, всього 4% присвячено жінкам, а з усіх 103-ох пам’ятників — 5% присвячено жінкам і 40% чоловікам.
Одна з активностей Тижнів Жіночої Солідарності 2023 — інформаційна кампанія «Усі ви — героїні». Її основа — робота Олександри Германюк з виставки «Жінки та війна».
Вона присвячена жінкам, які щодня, ризикуючи своїм життям, захищають, рятують та лікують нас. Ілюстрації стилізовані під українську вишивку — символ нашого зв’язку із минулим, нашої індивідуальності та нашої єдності, адже в роботі присутній своєрідний мікс традицій вишивки різних регіонів. У цих ляльок-Берегинь немає єдиного прототипу, вони уособлюють усіх українок, Берегинь, які, кожна на своєму фронті, стали Героїнями.
Протягом місяця її можна було побачити на сітілайтах і білбордах у різних куточках Харкова (і навіть в метро!).
Важливим освітнім заходом стала онлайн-зустріч з Мартою Гавришко, історикинею, дослідницею і феміністкою. Лекторка підняла багато важливих питань: становище жінки в сучасному та історичному національному дискурсі, націоналізм та фемінізм і їхнє співіснування, чи приносять збройні визвольні рухи визволення жінкам і ще багато цікавого.
Тривала відсутність української держави призвела до того, що жінки відчували себе подвійно дискримінованими: як жінки і як українки. Тому зародження і діяльність феміністичного руху в Україні нерозривно пов'язані з національним питанням. У ХХ столітті забезпечення своїх освітніх, виборчих, трудових і репродуктивних прав багатьом жінкам здавалося неможливим без падіння імперій і створення на їх уламках української держави. Тоді ж, як сьогодні, чимало жінок вбачають найбільші загрози своїм правам перш за все від російського імперіалізму та агресії. Жінки воюють, волонтерять, донатять і всіляко докладаються до перемоги України, попри те, що війна породжує конфлікти політичного/національного і особистого/жіночого.
Заключним заходом став круглий стіл для харківських волонтерок, представниць організацій та ініціатив, які працюють з гуманітарною допомогою жінкам нашого регіону.
Протягом нетворкінгу волонтерки мали можливість познайомитися із діяльністю одна одної, щоб надалі мережуватися, солідаризуватися і підсилюватися, а також обговорити наявні виклики і їхні можливі рішення.
Також, другої половини березня виставку «Жінки та війна»: Українські берегині, українські героїні можна було побачити у Трипіччі — харківському закладі української кухні.
Шевченківська Катерина з відрізаною головою Путіна, ляльки-мотанки, зоозахисниця і журналістка, волонтерки, медпрацівниці, військовослужбовиці, які роблять все можливе, щоб допомогти своєму народові — 10 українських художниць і дизайнерок з різним досвідом війни зобразили своє бачення внеску жінок у перемогу України.
Раніше виставка проходила в арт-галереї у Львові, на майдані Свободи в Харкові, а згодом і в місці, де харків’янки та харків’яни могли не тільки нею насолодитися, а й зануритися в українську культуру смакуючи добрі страви та напої від Трипіччя.