2023/10/25
психологічна програма ГО «ХЖО “Сфера”»
З початком повномасштабного вторгнення громадська організація “Харківське Жіноче Об’єднання “Сфера”” надає кризову підтримку жінкам та ЛГБТК+ спільноті Харкова та Харківської області. Одним з напрямків нашої діяльності є психологічна програма, адже емоційний добробут є надважливим в наші нелегкі часи.
З квітня 2023 року ми невпинно працювали:
Ми приділяємо значну увагу психологічному здоров'ю нашої спільноти й віримо, що піклування про емоційний добробут є важливим кроком у розбудові активного та здорового громадянського суспільства. З квітня 2023 по квітень 2024 року ми компенсували 1597 консультації для 557 людей з числа жіноцтва та ЛГБТК+ спільноти на загальну суму 1 415 434 грн.
Емоційний добробут є основою здорового та щасливого життя. Люди, які щоденно стикаються з побутовою дискримінацією та соціальною нерівністю, часто ще більше потребують психологічної підтримки. Аби впоратися зі щоденними життєвими викликами та відчути, що їх розуміють і приймають, для вразливих груп важливо мати можливість звернутися по професійну допомогу.
Кваліфікована психологічна підтримка – це дієвий і науково-доказовий спосіб оволодіти складними емоціями та прийняти життєві ситуації, з якими важко впоратись самотужки.
В умовах повномасштабної війни та подвійного емоційного й економічного тиску на жінок та ЛГБТК+ спільноту, потреба у психологічній підтримці зросла в рази. Пошук фахівчині, яка приймає та підтримує ідентичність клієнтки чи клієнта, може стати виснажливою задачею. Саме тому ми дбайливо відібрали психологинь, які не підтримують стереотипні уявлення про жінок та є дружніми до ЛГБТК+. Кожна фахівчиня була перевірена, аби упевнитися в її професійності та толерантності.
“Дякую Sphere, Women Association! Завдяки програмі компенсації та чудовій психологині Наталці Риговській мала змогу психологічно відновитись, відчути опору в собі в цей складний час та повірити в себе. Дуже раджу звертатись за підтримкою, бо це дійсно допомагає” — Еліса В.
“Ніколи не перестану бути вдячною Олені Станіславівні Нурєєвій за роботу, Сфері, благодійникам та всім причетним до впровадження програми компенсації!!! Ви робите ВЕЛИЧЕЗНУ РОБОТУ і робите світ кращім!)) Бажаю кожному й кожній відчути на собі ці неймовірні зміни й почати насолоджуватись життям, тоді й ваші найрідніші будуть щасливими поряд!” — Катерина К.
“Друзі, зверніть увагу на програму від Sphere, Women Association! Я особисто хочу висловити щиру вдячність за можливість отримання підтримки на психологічні консультації! І саме завдяки цій програмі я познайомилася з надзвичайно досвідченою психологинею Уляною Бонцьо , яка створює безпечне середовище, в якому я можу відкрито говорити про свої проблеми і емоції❤️ ” — Наталія І.
“Це вперше маю досвід з френдлі психотерапевткою...Коли до мене звертаються в роді жіночому, розуміють, чому я переживаю ті чи інші емоції” — анонімно.
“Це було моє найправильніше рішення: звернутись до психологині і попросити вашої підтримки. Хай якомога більше дівчат зможуть цим скористатись. Дякую вам!” — Катерина Г.
Плейбек-театр – це вид театру імпровізації, де акторки грають історії глядачів. Всі учасниці й учасники будують безпечний простір та створюють атмосферу прийняття будь-якої історії.
4 місяці тривав курс плейбек-театру від Ліни Толкачової, досвідченої акторки, музикантки та викладачки.
Метою цього курсу було створити безпечний простір для групи та надати можливість проживати свої історії, ділитись та обмінюватись досвідом. А також створити колектив, який буде надалі самостійно продовжувати займатись плейбек-театром і нести цінності цього виду театру іншим спільнотам. Учасниці приходили, аби дослідити себе в комфортному та довірливому оточенні, навчитись грати не властиві емоції.
“Хотілося розкрити свій творчий потенціал, почуватися вільною та розкутою”
“Я зацікавлена в театрі загалом. А опис курсу казав, що цей вид театру допоможе з емоціями і тілом, що було та є важливим для мене”
“На початку занять учасниці дуже тягнулись до спілкування одна з одною, мали страх щодо гри на сцені та прояву емоцій. Декілька учасниць говорили про свою "задерев’янілість" у рухах, що вони не зможуть рухатись на сцені так, як інші плейбек-акторки, яких вони бачили”,— згадує Ліна, тренерка курсу.
Після закінчення курсу учасниці відмічали, що вони відчували довіру та прийняття на самих заняттях, навчились вдумливо та чутливо слухати історії та змогли потоваришувати з іншими плейбек-акторками та акторами Харкова.
“Завдяки заняттям я навчилась грати та легко рухатися на сцені, краще описувати власні емоції, розуміти емоції інших, створювати музичний супровід”
“Плейбек подарував мені приймаючу та теплу спільноту однодумців. Емоційний стан покращився за рахунок відчуття, що тут я можу бути відвертою та вразливою”
“Плейбек став частиною мого життя. Учасниці, з якими ми сформували команду стали моїми подругами, яким я можу довірити вразливу сторону себе. Я уважніше та з більшою емпатією слухаю історії, що чую. Також я познайомилась з харківською плейбек спільнотою, знайшла багато гарних людей. Виступила та отримала велику кількість аплодисментів, що звісно теж підіймає самооцінку мені :)”
На завершення курсу у Харкові пройшов відкритий перфоменс, який відвідало понад 50 глядачок та глядачів. Зараз акторки в процесі створення самостійного колективу і продовжують репетиції. Поки що їм потрібна допомога тренерок, але згодом вони стануть повноцінним театром, будуть працювати з різними спільнотами, самостійно організовувати виступи.
Створюючи курси, ми хотіли показати, на що здатне людське тіло, наскільки учасниці можуть бути сильними та незламними, не маючи при цьому шаленої фізичної підготовки. Важливо було розкрити в кожній учасниці стійкість, навчити займати тверду позицію та захиститися у випадку необхідності.
Курси інструктувала Валерія Пискун, тренерка з 15-річним досвідом традиційних східних єдиноборств (Майстер спорту України міжнародного класу, 2-й дан).
«Зазвичай стандартні заняття з самооборони будуються на неефективних, техніках ММА, пекельній неаргументованій фізичній навантаженості й відсутності відповідної морально-психологічної підготовки. Викладачі-чоловіки часто обмежуються виключно жіночими групами, вводять в оману, називаючись курсами самооборони. Моєю метою було бажання дати дівчатам знання про те, як вийти із небезпечної ситуації неушкодженою», – каже Валерія, інструкторка курсу.
Учасниці долучались до курсу, аби навчитись захищати себе в небезпечних ситуаціях.
“Люблю фізичну активність, а також зацікавила можливість навчитись самооборонятись на випадок небезпечних ситуацій.”
“Після повернення у Харків дуже не вистачало якихось активностей, а самооборона – це те, що потрібно. Я і раніше думала про це, але не знаходила відповідних курсів.”
Жінки відмічали покращення як фізичного, так і емоційного стану, а ще знаходили нові знайомства і дружбу, отримували емоційну розрядку та вивільнювали агресію.
“На початку, коли я тільки приїхала в Україну, курс мені сильно допоміг адаптуватися і бути постійно залученою в активний рух (як фізичний, так і ментальний). Це сильно підтримувало мій ментальний стан в нормі.”
“Залишилась під дуже гарним враженням: це, по-перше, і соціалізація, і неймовірний team building для волонтерської команди, і регулярна фізична активність, і можливість вибити з себе всю злість/інші емоції під час тренувань, ну і звісно – важливі навички захищати себе від нападників. У результаті цього курсу значно покращилось як фізичне здоров'я, так і ментальне, тож вважаю цей досвід надзвичайно успішним.”
“Курс жіночої самооборони – те, що дуже допомогло втриматися на плаву у бурхливому морі подій, підтримало фізично і ментально. Також це мій перший у житті досвід занять спортом на постійній основі. Тепер я відчуваю себе більш упевнено, і моя фізична форма суттєво покращилася. Хочеться продовжувати далі. Тим більше, що на тренуваннях склалася чудова спільнота”.
Після завершення курсу учасниці продовжили зустрічатись в залі та проводити тренування вже з власної ініціативи.
У квітні ми розпочали зустрічі книжкового клубу “Веселкова читанка”. Метою був обмін читацьким досвідом, обговорення та чаювання з книголюбками та книголюбами за модераторством Єлизавети Крук, поціновувачки поезії та колекціонерки книг Террі Пратчета.
“Я обожнюю читати книги, це не тільки джерело інформації, але й гарний спосіб заглянути в себе і пізнати себе. Це я й намагалась робити протягом роботи книжкового клубу – розкривати людей, заглядати в них, читати та допомагати” – каже Єлизавета.
Учасниці та учасники клубу приходили на зустрічі, аби знайти однодумиць, здобути додаткову мотивацію читати та дочитувати книги.
“Зацікавило в першу чергу те, що клуб проводився громадською організацією яка підтримує ЛГБТ спільноту, я одразу вирішила відвідувати Веселкову читанку, щоб бути в оточенні схожих на мене людей.”
“Доєдналася до клубу через брак самостійної мотивації читати книжки (останні роки, хоча раніше дуже любила читати, і зараз люблю) і, тому що хотілося знайти однодумців, з якими можна обговорити прочитане і поділитися своїми думками, бо на жаль з мого кола спілкування мало хто полюбляє читати. Ну і власне щоб розширити коло спілкування.”
З приємних незнайомиць група перетворилась на гарних подруг, деякі люди знайшли своїх людей саме в читанці. Учасниці та учасники стали більш відкритими до вираження своєї думки, навіть якщо вона не є загальноприйнятою, вони діляться емоціями щодо книг. Для деяких читанка — місце, де вони просто можуть побути в оточенні інших людей, для інших — майданчик для дискусії та аналізу твору. Протягом роботи читанки однаково цінувались обидві групи.
“Книжковий клуб для мене це можливість знаходитися у колі тямущих різних людей, які не ставлять незручних особистих запитань. Нарахувала 10 прочитаних мною книг за період читанки. Помітила покращення своїх знань щодо толерантної поведінки спілкування у суспільстві різних людей. Також подобалось обговорювати гострі соціальні теми, дискутувати з захопленими людьми в україномовному середовищі.”
“Моє життя дуже змінилось, бо на читанці я знайшла свою компанію друзів з якими проводжу купу часу поза клубом. Це вплинуло на мою впевненість, відкритість, ментальне здоров`я та просто подарувало мені багато щасливих моментів та підтримки. Також я стала набагато більше читати, це тепер частина мене”
“Навколо читанки зібрались гарні люди: цікаві, освічені, такі, що люблять подискутувати, останнє мені найбільше подобається, бо я вважаю, що саме у спорі людина відкривається найсильніше. Я відчула на собі, що якщо 1 раз на 2 тижні обговорювати прочитану книгу в компанії людей – самопочуття тільки стає кращим” – каже Єлизавета, модераторка клубу.
Якщо маєте запитання або хочете обговорити можливості партнерства, напишіть Анастасії Ангеловій, менеджерці психологічної програми — @AnastasiiaAnhelova (Телеграм)