2023/12/20
Ресурси та діяльність ЛГБТК+ організації. Аналітична записка.
Минуло півтора роки від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, і йде девʼятий рік від початку російської агресії на наших територіях. Українцям та українкам доводиться жити в реаліях війни. Разом із труднощами, з якими спотичні всі наші співгромадянки та співгромадяни, перед геями, лесбійками, бісексуальними, трансгендерними та іншими квір-людьми (далі - ЛГБТК+) постають додаткові виклики, зумовлені дискримінацією за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності (далі - ознаки СОГІ).
Дотримання прав людини для спільноти ЛГБТК+ в Україні не відповідає встановленим міжнародним стандартам і досі не є належно захищеним у нашій державі. Тож правозахисна і просвітницька діяльність в Україні не зупиняються. Навпаки, сьогодні громадські організації та активістки / активісти, які докладаються до загально-національної боротьби і не припиняють говорити про права людини, роблять важливий стратегічний внесок в майбутнє демократичної, правової, безпечної України.
Громадська організація «Харківське Жіноче Об’єднання “Сфера”» (далі ГО ХЖО “Сфера”) на початку 2023 року провела власне онлайн-опитування щодо потреб і труднощів ЛГБТК+людей під час війни, у якому взяло участь 300 осіб. Також ми проаналізували інформацію про діяльність ЛГБТК+організацій, що вони надають у відкритих джерелах. У цій аналітичній записці йдеться про проблеми, які виявило проведене нами дослідження.
Активісткам, активістам та громадським організаціям ЛГБТК+руху ще до початку повномасштабного вторгнення надходили попереджувальні повідомлення про існування списків «особливо небезпечних» людей, яких будуть заарештовувати першочергово у випадку окупації. До таких списків включали не тільки військових, а і, зокрема, ЛГБТК+активісток та активістів, правозахисниць тощо. Міжнародні партнери радили терміново евакуюватися, пропонували у цьому свою допомогу.
Зокрема, виїхали з Херсону співробітниці ГО «Інша». У Харкові спроби окупації були відбиті українською армією, ГО «ХЖО “Сфера”» також обговорювали безпековий план. Вже після початку повномасштабного вторгнення організація відмовилася від оренди приміщення для громадського центру та зібрала речі на умовно безпечному складі.
Крім небезпек окупації досі залишається загроза життю ЛГБТК+людей, ризик знищення приміщень та майна громадських організацій по всій території України через постійні обстріли Росією.
Якщо до повномасштабного вторгнення Росії в Україну опитані нами ЛГБТК+люди були найбільш незадоволені у запиті на соціальні потреби (дружба, сімʼя, близькість), то найбільш актуальною зараз вони називають потребу у безпеці.
Напевно, це є нагальним для усіх людей, які живуть в Україні зараз, проте є ціла низка факторів, що збільшують небезпеку саме для ЛГБТК+ людей.
Фактично третина опитаних за час повномасштабної війни стикалися із психологічним насильством та приниженням людської гідності за ознаками СОГІ. Із 300 учасників анкетування 6 стали жертвами фізичного насильством, 3 — сексуального, 5 — фінансового.
У звіті правозахисного центру «Наш світ» за 2022 зафіксовано 77 злочинів на ґрунті ненависті за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності. Це дослідження включає 31 воєнний злочин з боку російських окупантів, а також 2 випадки, які трапилися з українськими ЛГБТК+біженцями за кордоном.
Гомофоби продовжують залякувати ЛГБТК+людей онлайн. Так, у червні 2023 року невідомі, що називали себе членами праворадикальних організацій, влаштували кібератаку на експертний ресурс «Гендер в деталях»: у форму реєстрації на подію «Яких саме прав їм не вистачає», присвячену ЛГБТК+, вони написали майже 7 тисяч погроз, зокрема вбивством. Також 2 липня 2023 року у Києві невідомі скоїли напад на дизайнера Костянтина Омелю, який пізніше підтвердив організації «Гей-альянс Україна», що напад було скоєно на ґрунті гомофобії.
У результаті написання посту на своїй сторінці Фейсбук Анна Шаригіна (програмна директорка ГО «ХЖО “Сфера”») стикнулася з численними погрозами з боку екстремістів і праворадикалів. Погрози залишали у коментарях до її соцмереж, писали у приватні повідомлення, публікували у каналах гомофобних угруповань. Зокрема ГО «Фрайкор» зняли відео, покликане підірвати репутацію ГО «ХЖО “Сфера”» та усього ЛГБТК+руху. Це сталося з цієї причини, що Анна Шаригіна висловила своє обурення через перейменування у Харкові вулиці Плеханівської на вулицю Георгія Тарасенко. Попри беззаперечний героїзм та смерть за Україну на фронті у мирний час Тарасенко очолював ГО «Фрайкор», разом із яким організовував напади на ґрунті гомофобії на офіс, громадський центр ГО «ХЖО “Сфера”» та заходи, які проводила організація. Справа про напад на організований ГО «Фрайкором» у 2019 році на захід одним з організаторів якого була ГО «Сфера» досі зберігається в Кримінальному реєстрі України: https://reyestr.court.gov.ua/Review/87616052.
Саме через протиправну діяльність Тарасенка Анна Шаригіна виступала проти перейменування вулиці на честь загиблого Тарасенка, який за життя також був активним гомофобом.
Додаткові передумови для легалізації насильства створює мова ворожнечі. Використання слів “підар” чи “підарас”, які є лайкою за ознакою чоловічої гомосексуальності, досі використовуються для висловлення ставлення до росіян. І це при тому, що ЛГБТК+військові є у лавах ЗСУ, які бояться відкрито говорити про свою сексуальність через гомофобію в українській армії.
Наразі в Україні ЛГБТК+люди не мають доступу до шлюбної рівності, а через це низка прав для гомосексуальних пар є недоступною, а саме: право на спільну власність нажитого майна, утримання одне одного, усиновлення дітей. Умови воєнного стану підсилюють нерівність між гетеросексуальними та ЛГБТК+парами, оскільки під час війни додатковий соціальний захист надається лише подружжю, де хоча б один із партнерів служить у війську. Також партнери гомосексуальних військових не мають права заходити до них в реанімацію, а у випадку смерті партнера/партнерки не мають права бути присутніми під час впізнання тіла та позбавлені права на спадкування майна партнера/партнерки.
Під час воєнного стану, який діє наразі в Україні, вносити зміни до Конституції неможливо. Але Проєкт Закону про інститут реєстрованих партнерств №9103 розглядається Верховною Радою з березня 2023.
У травні 2023 року Комітет з правозахисної діяльності рекомендував Верховній Раді ухвалити законопроєкт c5488 про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо боротьби з проявами дискримінації. За ухвалення цього законопроєкту ЛГБТК+організації виступають з 2021. Попри те, що СОГІ не є єдиною ознакою, якої стосується даний законопроєкт, він досі не був прийнятий.
Окрім самої законодавчої бази, багато викликів існує на шляху застосування відповідних законів. Зокрема українські феміністичні організації зазначають, що від моменту ратифікації Стамбульської конвенції не було зроблено жодних кроків для її імплементації.
Достеменно невідома кількість українських військових, які належать до ЛГБТК+спільноти, проте від початку повномасштабного вторгнення свої камінгаути зробили більше 10 військових.
Наразі українські збройні сили залишаються доволі закритими для різноманіття, уникають публічно коментувати тему дискримінації за ознакою СОГІ і самі військові. З приватних джерел нам відомо, що деякі відкриті ЛГБТК+ стикаються із булінгом, погрозами та мовою ворожнечі, проте дехто, навпаки, має потужну підтримку від командирів, посестер та побратимів.
Серед таких проблем особливо варто зазначити ускладнений доступ до гормональних препаратів для інтерсекс- та трансгендерних людей; зниження рівня тестування на ВІЛ та інфекції, які передаються статевим шляхом (далі — ІПСШ). Крім цього, ускладнений доступ до засобів контрацепції, напевно, стане причиною сплеску відповідних хвороб у найближчому майбутньому.
У той самий час українська медична система залишається доволі гомофобною і недружньою до ЛГБТК+спільноти, навіть на рівні приватних клінік.
Серед медичних проблем варто окремо виділити психологічні. Війна є травмою для переважної більшості людей: втрата житла, близьких, друзів, доходу, звичного способу життя, впевненості завтрашньому дні. Разом із цими проблемами ЛГБТК+ стикаються з додатковими викликами через гомофобію, біфобію, трансфобію та соціальний тиск: загроза або наявність насильства, шантажу, утисків створюють подвійне навантаження і відбирають дорогоцінні ресурси.
Серед ЛГБТК+спільноти здебільшого лесбійські сім’ї містять дітей, саме тому деякі з них поїхали під час повномасштабного вторгнення в більш безпечні місця — в Україні та за кордоном.
Через невизнання державою одностатевих сімей вони не мають права отримувати допомогу в такій якості. Навіть великі міжнародні організації для надання допомоги вимагають додаткові документи і демонструють упереджене ставлення.
Деякі лесбійки, навпаки, отримують позитивний досвід підтримки їхніх сімей за кордоном і намагаються асимілюватися у європейські суспільства. Вони говорять про значущість безпеки дітей не тільки від війни, а й від гомофобії і висловлюють сумніви щодо свого повернення в Україну.
42% учасниць та учасників опитування ГО «ХЖО “Сфера”» зазначили, що їх зараз забезпечують батьки та родичі, а 28,7% відмітили, що забезпечують іншу людину.
Фінансова залежність є передумовою для виникнення домашнього насильства, зокрема економічного.
У той же час гомофобія продовжує мати вплив на ринку праці. ЛГБТК+людей звільняють через ознаки СО ГІ, відмовляють у прийомі на роботу. Наприклад, у кінці червня 2023 року компанія Soft.ua прямо зазначила у своєму оголошенні про пошук персоналу, що їм потрібен працівник, який «не належить до ЛГБТ-спільноти», про цей інцидент повідомив експертний ресурс «Гендер в деталях» разом із ГО «Феміністична майстерня».
Вакансії, які містять дискримінаційні вимоги щодо сексуальної орієнтації працівників, порушують ст. 11. Закону України «Про зайнятість населення», ст. 2 Кодексу законів про працю, ст. 241 Закону України про рекламу.
З іншого боку, можна спостерігати зріст рівня соціальної відповідальності бізнесу. У червні цього року деякі великі українські компанії, як от Comfy, Київстар, Укрпошта,ПриватБанк, Vodaphone, Новий канал, зробили висловлювання на підтримку світового місяця прайдів. Важливу роль у цьому процесі відіграла особиста історія — камінгаут керівника PR-напряму Comfy Антона Одарюка.
Також прайд-місяць підтримали такі державні інституції, як Міністерство закордонних справ (у МЗС опублікували емблему міністерства у кольорах веселки та пост на підтримку ЛГБТК+) та Міністерство культури України. Вони також опублікували логотип із Прайд-прапором та додали до нього фразу «Рівність — одна з ключових засад свободи».
Судячи з подій, які організовувала та проводила ГО «ХЖО “Сфера”» від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, близько 80% активних ЛГБТК+людей у Харкові, перемістилися в більш безпечні регіони України або за кордон. Станом на літо 2023 можна відзначити процес поступового повернення. Залишаються за межами своїх регіонів люди, житло яких було суттєво ушкоджене або навіть зруйноване.
ЛГБТК+люди, які змушені залишатися у прихистках, гуртожитках чи модульних містечках для ВПО, стикаються із високим рівнем гомофобії та трансфобії, цькуванням, висміюванням тощо. Тому найчастіше люди з ЛГБТК+спільноти уникають соціального житла і змушені шукати грошей, аби орендувати приміщення.
Крім зазначеного вище, проблема переміщення додатково зачепила трансгендерних людей, в яких гендерна ідентичність та гендерний маркер у документах не співпадають. До прикладу, трансгендерні жінки вимушені лишатися на небезпечних територіях через проблеми з документами.
Лесбійські пари, які виїхали за кордон, зокрема, рятуючи дітей, найчастіше не мають статусу сім’ї, що впливає на розмір фінансової та майнової допомоги та можливість її отримати взагалі.
Зважаючи на легальне переслідування людей за ознаками СОГІ в Росії та іще більш агресивне відношення щодо ЛГБТК+людей у так званих «ДНР» та «ЛНР», люди, які належать до спільноти, мають зберігати у таємниці свою сексуальну орієнтацію чи гендерну ідентичність.
Проблемою також є той факт, що неможливо дізнатися про потреби ЛГБТК+українців та українок на тимчасово окупованих Росією територіях, адже вони часто не мають можливості звернутися до українських ЛГБТК+організацій.
Переважна більшість ЛГБТК+організацій відкорегували свою діяльність після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Багато з них додали до своєї діяльності напрямки гуманітарної та психологічної допомоги армії та цивільному населенню. Також багато ЛГБТК+організацій, можливо, вперше у своїй громадській діяльності, оголошували і успішно закривали збори коштів, які перерозподілялися здебільшого на потреби військових.
У той самий час протидія гомофобії, біфобії, трансфобії все ще присутня у суспільному житті, тож цей напрям роботи нікуди від нас не подівся.
Опитування ГО «ХЖО “Сфера”» показало, що 22,7% учасників та учасниць отримували від ЛГБТК+організацій грошову підтримку, 33% – медикаменти, 25% - психологічні консультації.
Майже всі ЛГБТК+організації від початку повномасштабного вторгнення у тій чи іншій мірі надавали або і досі надають гуманітарну допомогу населенню. БФ «Гендер Зед», ГО «Київпрайд», ГО «Інсайт», ГО «Точка опори», ГО «Гендер Стрім», ГО «ХЖО “Сфера”», ГО «Феміністична майстерня», ГО «Спектрум» тощо. Допомога надається у вигляді грошей, сертифікатів, продуктових та гігієнічних наборів.
Крім цього, медичні препарати та консультації безкоштовно надають трансгендерним людям ГО «Гендер Стрім», ГО «Інсайт», ГО «Когорта» та ГО «Транс Дженерейшин».
Гуманітарні програми згаданих вище організацій найчастіше поширюються на найвразливіші верстви населення: це можуть бути не тільки ЛГБТК+люди, а й жінки, населення щойно деокупованих територій тощо.
Російські ракети та бомби цілять по об’єктах цивільної інфраструктури та руйнують домівки. Зокрема до серпня 2022 року російська армія активно обстрілювала околиці міста Харкова і люди, які мали житло в районах Олексіївки, Павлового Поля, Північної Салтівки, були змушені поїхати з міста або жити в метро. Проте домівки були зруйновані не тільки у Харкові, а і по всій Україні. Крім цього змушував їхати людей страх за своє життя та життя дітей та інших родичів. Отже, деякі ЛГБТК+організації знайшли можливості надавати тимчасовий прихисток тим, хто цього потребував.
У середньому в шелтері можна безоплатно перебувати від 1 до 3-6 місяців. У деяких з прихистків є можливість забезпечувати мешканок та мешканців харчуванням та засобами гігієни, надавати послуги психологічної підтримки.
Зокрема, тимчасове житло ЛГБТК+людям наразі пропонують ГО «Феміністична майстерня», ГО «КиївПрайд» та ГО «Гей-Альянс України», ГО «Інсайт», ГО «Точка опори», ГО «Альянс.Глобал», ГО «Гендер Стрім».
Наразі ЛГБТК+, як і інші уразливі групи в Україні, обмежені у деяких інструментах боротьби за свої права, як от мирні зібрання, але повномасштабне вторгнення не зупинило повністю боротьбу за рівність. Наприклад, свої онлайн прайд-заходи проводили ГО «КиївПрайд» та медіа «Гендер в деталях».
До повномасштабного вторгнення Росії в Україну переважна більшість ЛГБТК+організацій об’єднали свої зусилля в боротьбі за просування Проєкту Закону щодо внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та до Кримінального кодексу України щодо боротьби з проявами дискримінації 5488, проте у зв’язку із повномасштабною війною на перший план виходять шлюбні права, реалізувати які доводиться у кризових ситуаціях. Наразі в Україні ЛГБТК+людям не доступна шлюбна рівність, а визначення сім’ї як гетеросексуальної закріплене в Конституції. Під час дії воєнного стану зміни в Конституцію вносити заборонено, тож депутатська група за лідерством Інни Совсун подала законопроєкт № 9103 Про інститут реєстрованих партнерств.
Наразі для просування рівності і припинення дискримінації в Україні за ознаками СОГІ ведеться інформування суспільства та спільноти, роз’яснювальні роботи, збирається та надається зацікавленим сторонам інформація, активістки та активісти беруть участь у засіданнях робочих груп різного рівня. Зокрема в таку роботу найбільше залучені: Національний ЛГБТІ-консорціум України, БФ «Гендер Зед», Правозахисний ЛГБТ-центр «Наш світ», ГО «Українські ЛГБТ-вiйськовi за рівні права», ГО «Терго», платформа громадських об’єднань Різні.Рівні, ГО «Інсайт».
Хочемо також звернути увагу на ХарківПрайд, який організовує ГО «ХЖО “Сфера”»: це єдиний прайд, який продовжує проходити в Україні офлайн попри вторгнення Росії. У вересні 2022 року вони влаштували перший метропрайд, до нього доєдналося близько 50-ти людей, які обійшли усі три лінії Харківського метрополітену.
У той же час ГО “КиївПрайд” гуртує ЛГБТК+спільноту за кордоном і збирає українські колони на маршах у різних країнах Європи і світу.
У 2022 та 2023 роках делегації від різних ЛГБТК+організацій на запрошення організаторок та організаторів відвідували європейські та світові прайди, зокрема у Варшаві. Мадриді, Мюнхені, Барселоні, Берліні тощо. Зазвичай метою таких поїздок є підвищення видимості України на європейському та світовому рівні, донесення запиту про допомогу Україні до міжнародної спільноти.
Представниці та представники ЛГБТК+організацій, зокрема ГО «Українські ЛГБТ-військові за рівні права», ГО «КиївПрайд», ГО «Інсайт», ГО «ХЖО “Сфера”» та інші, регулярно відповідають на запити міжнародних партнерів, відвідують зустрічі та надають їм інформацію про ситуацію навколо потреб ЛГБТК+людей в Україні.
Також активістки та активісти відвідують міжнародні конференції ЛГБТК+руху, як от конференція організаторок та організаторів Європейських прайдів (EPOA), конференція організаторок та організаторів прайдів з усього світу (Інтерпрайд), конференція ILGA-Europe. ЛГБТК+ активістки використовують кожну нагоду, аби наголосити на єдності українського суспільства у боротьбі за перемогу над російською агресією. Для цього вони проводять перформанси та презентації, беруть участь у дискусіях та прайд-маршах.
Гомофобія — один зі стовпів російської пропаганди, про що свідчить багато досліджень, зокрема — опубліковане на сайті Детектор Медіа у листопаді 2022 року. Через це важливою складовою правозахисної діяльності мають бути інформаційні кампанії.
Наприклад, ГО «ХЖО “Сфера”» разом із Креативною агенцією Arriba! розробили та опублікували в кількох містах України постери кампанії «Єдині як ніколи». В ній робився наголос на ідеях, які об’єднують різних українок та українців.
БФ «Гендер Зед», відомий своїми інформаційними продуктами ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, продовжує діяльність в цій царині. Вони ведуть ютуб-канал, на якому викладають такі подкасти, як «Гей-новини» та «Гей-пропаганда».
ГО «Українські ЛГБТ-військові за рівні права» регулярно пишуть про життя, виклики та досягнення військових, які служать в ЗСУ чи Національній Гвардії, висвітлюють камінг аути, реагують на випадки дискримінації людей за ознаками СОГІ в українській армії, розвінчують фейки російської пропаганди.
Різні.Рівні.Разом — кампанія платформи громадських об’єднань Різні.Рівні, в якій вони розповіли історії ЛГБТК+людей з різних міст України, які долучаються до боротьби за перемогу України.
Із початком повномасштабного вторгнення багато людей відчувають постійний стрес через страх за життя та здоров’я, тож мусили переглянути своє ставлення до психологічної підтримки. Можна спостерігати суттєвий ріст запиту на психологічні та психотерапевтичні послуги, зокрема від ЛГБТК+людей. Тож ЛГБТК+організації зреагували на це наданням безкоштовних послуг або компенсацією витрат на консультації.
Зокрема ГО «ХЖО Сфера"» провадить програму компенсації витрат на психологічні консультації, у той самий час організуючи окремі заходи для безпечної соціалізації спільноти. Організація відібрала і перевірила 19 психологинь, які можуть надавати кваліфіковані послуги ЛГБТК+людям без упереджень щодо ознак СОГІ.
Психологічну підтримку ЛГБТК+ також надають: ГО «Інсайт», ГО «Альянс.Глобал», ГО «КиївПрайд» тощо. ГО «Trans*Generation» надає безоплатні психологічні консультації трансгендерним людям, а ГО «Українські ЛГБТ-військові за рівні права» забезпечує безкоштовні психологічні консультації ЛГБТК+військовим.
За юридичними консультаціями або послугами ЛГБТК+люди звертаються у випадках злочинів на ґрунті ненависті, гендерно-зумовленого насильства, дискримінації, питання еміграції. Окрім СОГІ виникають і інші, побутові питання, в яких ЛГБТК+ шукають юридичної підтримки, як то воєнні злочини, руйнування майна тощо.
Наразі українські ЛГБТК+організації не мають достатньо експертизи та ресурсів для надання такої допомоги, окрім хіба що Центру «Наш світ» та ГО «Інсайт». За кордоном до консультацій підключаються місцеві ЛГБТК+організації, як, наприклад, у Польщі, Чехії, Німеччині.
Обʼєднання «Українські ЛГБТ-військові за рівні права» було створено у 2018 році Віктором Пилипенко, який зробив перший відомий камінгаут як ветеран-учасник бойових дій. Обʼєднання має три таємні Facebook-групи та чати: «Ахіллове братство» для військових геїв та бі-, «Посестри» для військових лесбійок та бі-, T*Rainbow military для трансгендерних військових. Обʼєднання надає психологічну підтримку ЛГБТК+військовим, активно підтримує законопроєкт «Про цивільні партнерства».
Війна Росії проти України має серйозний вплив на всіх громадян, включаючи ЛГБТК+людей, і призводить до виникнення численних викликів, пов’язаних з безпекою, порушенням прав, обмеженим доступом до ресурсів.
ЛГБТК+організації в Україні відіграють важливу роль у наданні допомоги та підтримці ЛГБТК+спільноти під час війни. Вони створюють безпечні простори, надають гуманітарну та правову допомогу, медичну та психологічну підтримку, а також звертають увагу громадськості та міжнародних організацій на проблеми, з якими зіштовхнулися ЛГБТК+люди.
Однак через обмежені ресурси та загрозу безпеці робота ЛГБТК+ організацій може бути ускладнена. Незважаючи на це, їхня невтомна діяльність є надзвичайно важливою для забезпечення прав та підтримки ЛГБТК+спільноти в умовах війни.
https://www.insight-ukraine.org/uk/library/analytics-lgbt-war-ukraine/
https://genderstream.org/mapa/
https://www.instagram.com/p/CtjJ7FrtUOD/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
https://www.instagram.com/p/CtrdHd4NbBV/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
https://www.instagram.com/p/CuZX7CQtYXX/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
https://gay.org.ua/blog/2019/02/15/chy-mozhna-zakhystyty-sebe-vid-dyskryminatsii-v-trudovii-sferi/
https://life.pravda.com.ua/society/2023/05/26/254487/
https://life.pravda.com.ua/society/2022/02/17/247472/
https://www.instagram.com/p/CuOw_BvNbFc/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
https://genderindetail.org.ua/season-topic/dosvidy-viyny/prava-yakyh-nemaye-u-lgbt-viyskovyh.html