ХарківПрайд — наймасштабніша ЛГБТ-подія на сході України. У вересні 2022 року команда «Сфери» організовувала її вчетверте.
Формат і контекст проведення ХарківПрайду цього року суттєво відрізнявся від минулих років. 24-го лютого відбулося повномасштабне вторгнення росії в Україну, що змінило пріоритети як напрямку роботи громадської організації «Сфера», так і акумулювалося в гаслі ХарківПрайду 2022 — «Єдині як ніколи».
Війна вкотре підкреслила, що ЛГБТ+ люди в Україні не мають право на важливі речі під час війни:
Саме це і стало основною інформацією, яку ми мали на меті донести нашими активностями. ХарківПрайд 2022 відзначився низкою інтервенцій в міський простір, які підвищували видимість ЛГБТ+.
Банери «KharkivPride supports EuroPride!» та «Україна - це Європа!» символізували нашу солідарність із ЄвроПрайдом і європейськими цінностями рівності та демократії. Акція пройшла на Зоологічному мосту — пішохідному мосту в центрі Харкові.
21-го вересня, під час загальнонаціональної хвилини мовчання, ми вшанували пам'ять ЛГБТ+ людей, які загинули внаслідок російської агресії. Біля пам'ятника Захисникам України волонтерство та союзники і союзниці ХарківПрайду поклали лампадки кольору райдуги, білі фігури, які символізують ЛГБТ+ не в камінг-ауті, та картину-меморіал від Анни Ржевської. Ельвіра Щемур — волонтерка ХарківПрайду і саме вона стала уособленням сміливості і відданості ЛГБТ+ людей на нашій акції. Вона загинула внаслідок ракетного удару по ХОДА 01 березня 2022 року.
Центральними вулицями Харкова проїхалася автівка, прикрашена веселковими весільними атрибутами. Цим перформансом ми хотіли заявити нашу вимогу створення розробки та впровадження антидискримінаційного законодавства, яке надало б ЛГБТ+ парам рівних прав із гетеросексуальними сім’ями.
Завершальною подією ХарківПрайду стало мирне правозахисне зібрання ХарківМетроПрайд. Понад 30 учасниць та учасників у вишиванках та веселковій символіці проїхалися харківським метро, щоб заявити, що ЛГБТ+люди — повноцінна частина українського суспільства, бо вони беруть активну участь у боротьбі за Україну і мають право на антидискримінаційне законодавство у своїй країні.
За грошові внески ми пропонували людям отримати різні подарунки — від телеграм-стікерів та шкарпеток до футболок та худі зроблених в колаборації з онлайн-медіа «Люк». Ми зібрали та передали фонду 102 тисячі гривень. Зібрані кошти закриють потреби від засобів особистої гігієни до жіночої термобілизни та верхнього одягу.
Нині Україна веде боротьбу за незалежність та тримає курс на вступ до ЄС. І нам як ніколи важливо продемонструвати, що ми поділяємо європейські цінності та переможемо не тільки росію, а й будь-яку дискримінацію.