З 23 серпня по 2 вересня 2023 року в Харкові відбувся єдиний офлайн прайд в Україні — ХарківПрайд. Команда ГО “ХЖО Сфера” організувала його вже вп’яте, цього року під гаслом “Гуртуємося заради перемоги”.
Основна мета ХарківПрайду 2023 — підсилити залучення ЛГБТК+ людей та наших союзниць до боротьби за перемогу України. Також ми хотіли поділитися із громадою міста знаннями, контактами, ресурсами, які наразі має ЛГБТК+ спільнота.
ХарківПрайд привітав харків’янок, харків’ян та гостей міста з Днем Харкова та Днем українського прапора. Ми відвідали Харківський обласний центр служби крові, щоб висловити свою вдячність донорам, які відіграють вирішальну роль у порятунку людських життів. Команда подарувала центру два великі скляні бокси з жовтими та синіми м’ячами, аби усі, хто здають кров могли стискати м’ячі в руках для кращого кровообігу. Ну і звісно забрати з собою додому на пам'ять.
На День Незалежності України, команда ХарківПрайду вирішила зробити подарунок мешканкам та мешканцям харківського гуртожитку, які вимушено покинули свої домівки. Разом із волонтерством ми облаштували для них розважальну зону зі зручними місцями для сидіння та різноманітними настільними іграми. Ми прагнемо допомогти ВПО відчути себе як вдома в новому середовищі та сформувати почуття приналежності.
Весілля проходило у форматі перформансу, символізуючи «справжню» церемонію.
Аліна Шевченко — військова з Харківської області, а Станіслава Петлиця — харківська активістка.
Церемонія весілля розпочалася біля головного палацу одружень. Тут наречені пройшли традиційний український обряд — обсипання пшеницею і цукерками. Далі наречені рушили прогулюватися містом. Невід'ємною частиною стало кидання букетів наречених, також молоді прикріпили замок, який символізуватиме їхні міцні стосунки.
Офіційно оформити свої стосунки Аліна та Станіслава не мають можливості. Адже в Україні досі відсутня шлюбна рівність.
26 серпня відбувся благодійний фестиваль «Єдині як ніколи». На подію завітало понад 300 людей. Протягом дня одночасно тривало багато активностей: лекторій, майстерні, веселкова крамниця, жива бібліотека, зона розхаращення та багато чого іншого. «Єдині як ніколи» — це не просто назва благодійного фестивалю, це гасло усіх нас. Усіх, хто доклалися у всякий спосіб до цієї події!
В програмі лекторію були лекції про роботу поліції в умовах війни, метальне здоров’я, радіацію, кров та комунікацію з військовими. Одночасно із цим проходили майстер-класи: з виготовлення ляльки-мотанки, з плетіння маскувальної сітки, з першої психологічної допомоги та тактичній медицині.
25 людей проїхалися на велосипедах, які прикрасили прапорами: України та веселковими, а у колеса встановили веселкові диски. Крім цього, вони підготували спеціальну форму для велотреку: веселкові жилети та синьо-жовті панамки.
У такий спосіб ми прагнули привернути увагу місцевого населення та влади до проблеми відсутності велосипедної інфраструктури.
В рамках ХарківПрайду ми говоримо про наші права, шукаємо способи їх захисту. Тому 30 серпня ми знову актуалізували ці питання та провели цікавий квест парком ім. Т.Г. Шевченка. Учасники та учасниці квесту розгадували загадки пов'язані з питанням дискримінації, рівноправ'я та людських прав загалом. 6 команд успішно пройшли квест та отримали подарунки — мерч ГО “ХЖО Сфера” і ХарківПрайд.
Плакатна майстерня — це майстерня, на якій проходить підготовка до Маршу ХарківПрайд. Цьогоріч, ми замінили звичні плакати з паперу та картону — на ростові фігури, на яких було спеціально відведене місце для плаката.
1 вересня 2023 року ми провели подію “Вона більше не вийде на марш. Фотосушка про загиблу волонтерку ХарківПрайд”. Подія була приурочена пам’яті Ельвіри Щемур, волонтерки ГО “ХЖО “Сфера””, що загинула від російського удару по будівлі ХОДА 1 березня 2022 року. Між дерев скверу “Стрілка” було розміщено гірлянди та фотографії Ельвіри з попередніх маршів та з інших подій.
П’ятий марш ХарківПрайду тривав близько пів години та розтягнувся на відстань майже 2 кілометри. Він пройшов у форматі артінтервенції за участі майже 100 людей. Враховуючи усі безпекові ризики, які пов’язані з повномасштабною війною, ми вирішили провести марш у креативному форматі, без створення масового скупчення людей. Маршрут був символічний, адже саме ним крокував марш ХарківПрайд 2021.
Вздовж проспекту Науки учасниці та учасники розмістили 100 фігур людей, пофарбованих з одного боку у кольори прапору України, а з іншого — у кольори веселкового прапора. Ці «невидимі фігури», символізують ЛГБТК+ людей усієї України, які не змогли долучитися до маршу через різні причини, наприклад, через те що захищають Україну на фронті, чи волонтерять, чи евакуювалися, чи загинули внаслідок терористичної росії.
В рамках ХарківПрайду ми із БФ “Волонтерська” відкрили великий збір на 300 000 грн. на допомогу 5-тій Слобожанській бригаді Національної Гвардії України. На публічних подіях ми давали відвідувачкам та відвідувачам посилання та QR-код на збір. Також ми запустили програму подарунків: за донат на збір ми дарували наш мерч: шкарпетки, футболки, значки, наліпки та багато чого іншого.
Загалом було зібрано понад 330 000 гривень, на які купили 3 дрони DJI Mavic 3 та обладнання для керування дронами Mavic та FPV для 5-ї Слобожанської бригади Національної Гвардії України.
Програма включала безплатні психологічні консультації з дружніми фахівчинями для рідних військових: батьків, дітей старше 18 років, партнерок/ партнерів, сестер чи братів. Родини військових отримали консультації для полегшення власного психоемоційного стану, оволодіння навичками самодопомоги для себе та близьких у війську. Також це можливість зняти стигму з психологічних послуг.
ХарківПрайд відбувся за фінансової підтримки таких партнерів як: Німецьке посольство, Національний демократичний інститут, Норвезьке посольство, Outright, ILGA-Europe, PACT, Non-violence peace force.