Навіть у складні воєнні часи жіноча організація «Сфера» не припинила роботу і зуміла організувати системну допомогу для тих, хто цього потребує. Вже в перші дні широкомасштабної агресії було проведено опитування щодо потреб ЛГБТ+ людей зі Сходу України, а за його результатами — сформований список найбільш гострих потреб та сплановані подальші дії.
На сьогоднішній день «Сфера» надає фінансову підтримку членам східноукраїнської ЛГБТ-спільноти, що постраждали від вторгнення РФ, та їх родинам. Адресна допомога відправляється до тих, хто потребує їжі, медикаментів, оплати зв’язку або термінової оплати житла. Отримати її нескладно: достатньо заповнити, посилання на яку активно розповсюджується у соцмережах, та трохи зачекати. За декілька днів заявка буде розглянута. За місяць роботи команда «Сфери» обробила 515 заявок та надіслала 746 327 гривень. Актуальність цієї програми важко недооцінити: можливість звернутися за матеріальною допомогою і отримати її полегшує наслідки війни для уразливої групи — ЛГБТ+ громади.
ЛГБТ+ люди воюють, вступають до тероборони та волонтерять. «Сфера» не лишилася в стороні: вона передала Штабу оборони Харкова різноманітні необхідні речі, від шкарпеток до джгутів та медикаментів. Окрім особистого внеску «Сфера» займається розповсюдженням інформації про збір гуманітарної допомоги.
Поряд з матеріальною підтримкою представників ЛГБТ-спільноти «Сфера» активно розвиває напрямок психологічної допомоги. З першого тижня війни був запущений чат взаємопідтримки для ЛГБТК+ і дружніх людей, в якому регулярно проходили онлайн-групи психологічної допомоги в аудіо-форматі, модеровані Анною Шаригіною. Наразі діють одразу дві онлайн-групи психологічної взаємодопомоги: для ЛГБТ+ людей, які залишаються в Україні, і тих, хто виїхали за кордон. Зустрічі проходять щотижня, а також на постійній основі діє телеграм-чат для спілкування і взаємодопомоги одне одній.
Ще одна можливість — компенсація індивідуальних психологічних консультацій. Щоб отримати її, як і у випадку з матеріальною допомогою, потрібно заповнити форму та дочекатися відповіді.
Об’єднання та консолідація спільноти — вкрай важливий напрямок роботи, який не був забутий і під час війни. «Сфера» підтримує контакти як з ЛГБТ-організаціями по всій країні, так і з закордонними колегами. Яскравий приклад актуальності таких зв’язків: EPOA (Європейська асоціація прайд-організацій) випустила фірмовий прапор на підтримку КиївПрайду та ХарківПрайду. Усі кошти із продажу прапорів пішли на підтримку української ЛГБТ±спільноти.
Нещодавно «Сфера» оголосила про відкриття конкурсу для художниць та дизайнерок з метою створення інфопростору для висвітлення проблем жінок у період війни та консолідації жінок України як групи. Найбільш виразні та вражаючі роботи будуть розміщені у соцмережах «Сфери», а авторки отримають гонорар.
Наразі розглядається можливість відновлення роботи громадського центру для ЛГБТ+ та дружніх людей ПрайдХабу. Втім, онлайн-праця не припинялася: регулярно проходять прямі етери «ЛГБТ+ та війна», діє квір-проєкт ReFusion, планується розмовний клуб англійською та українською мовою. Подібні заходи дають можливість відволіктися, отримати емоційну розраду і надихнутися на подальшу боротьбу, згуртовують ЛГБТ+ спільноту у цей непростий час.
Незважаючи на військовий стан, «Сфера» продовжує проводити акції та привертати увагу до проблем жінок та ЛГБТ±людей під час війни. Так, 9 квітня біля будівлі консульства РФ дві харківські активістки, Анна Шаригіна та Ірина Жепалова, провели перформанс під назвою «Дружинам російських ґвалтівників»: до паркану навколо колишнього консульства було принесено валізу з речами та ноутбук, як символи того, що російські військові крадуть на території України. До акції могли приєднатися всі охочі, додавши до цього набору речі, що символізують мародерство російських солдатів.
А 26 квітня, у День видимості лесбійок, Анна Шаригіна та Анна Романова зробили перформанс, присвячений українським лесбійкам та важливості їхньої подвійної ідентичності. Вони пройшлися харківськими вулицями з двома прапорами — державним прапором України та прапором лесбійок. Перформанс був спрямований на підтримку всіх українських ЛБК-жінок незалежно від походження, соціального стану та роду занять.
У воєнний час як ніколи важливо продовжувати займатися своєю роботою — послідовно та сумлінно. «Сфера» розвиває свої проєкти та створює нові, відповідаючи на виклики часу та наближаючи нашу спільну перемогу.