Харків Прайд 2021

У вересні 2021 року команда «Сфери» втретє організовувала ХарківПрайд – наймасштабнішу ЛГБТ-подію на сході України. Хода за рівність, свободу та права відбулася 12 вересня. Але ХарківПрайд — це не лише марш (хоча марш, звісно, був центральною та найяскравішою подією). Це ще й численні акції та перформанси, що в образній формі розповідали про важливість різноманітності та рівності. Так активісти й активістки займали міський простір та креативно привертали увагу до вимог ХарківПрайду:

  • належне розслідування злочинів на грунті ненависті;
  • рівний доступ до державних інституцій;
  • інклюзивна освіта без булінгу.

Одним із перших став перфоманс біля Головного управління Національної поліції у Харківській області. Він був своєрідною відповіддю на мовчання поліції після численних нападів на ПрайдХаб – лише за рік на нього напали більше 20 разів. Жоден з випадків не був належним чином розслідуваний. Активістки й активісти розгорнули біля входу до будівлі ширму, що символізувала стіну. На ширмі написали гасло прайду — «Вимагаємо належного розслідування злочинів на ґрунті ненависті». Потім було інсценовано акти вандалізму: «стіну» закидали яйцями, залили зеленкою та штучною кров’ю, імітуючи все те, що відбувалося під час нападів на ПрайдХаб, і залишили біля будівлі поліції.

Також у рамках Прайду біля харківського Палацу одруження відбулося весілля двох дівчат — поки що не затверджене законодавчо, проте з усіма справжніми атрибутами: гостями, шампанським, веселим квір-хором та нареченими в традиційних весільних сукнях. Перформанс показав, що всі державні інституції, включаючи реєстрацію шлюбу, мають бути доступні всім без винятку, незалежно від гендеру та орієнтації.

Підтримав свободу дрон з яскравим веселковим прапором. Незабутній способ затвердити різноманіття: дрон пролетів над усіма знаковими місцями Харкова. Його фотографували над вокзалом, площею Конституції, Держпромом, парком ХТЗ… Треба сказати, що така акція була вже другою: у 2020 році перед Прайдом у небі над Харковом також майорів веселковий прапор, піднятий дроном.

Крім цього, у трьох міських локаціях організували фотовиставки про життя ЛГБТ-людей: дванадцять фото-історій, створених Аріною Шапран та Віктором Височиним, розповідали про найважливіше у житті – закінчення університету, освідчення, подорож чи переїзд до іншої країни. Виставка продемонструвала, що ЛГБТ-люди живуть точно таким же життям, як і всі інші, радіють тим же речам і проживають ті ж емоції. На Дзеркальному струмку фотографії висіли лише 7 хвилин – потім їх зняв охоронець. Однак у Саржиному Яру та біля головного корпусу Каразинського університету виставки протрималися цілий день! Також побачити виставку фото можна було у ПрайдХабі.

Прайду також був присвячений випуск колекції райдужного взуття разом із харківським брендом взуття Rich. Десять відсотків від вартості кожної пари передали на реалізацію адвокаційної кампанії проти злочинів на ґрунті ненависті. А згодом, уже після початку війни, «Сфера» влаштувала благодійний розпродаж залишків торішньої колекції — увесь виторг з нього надійшов на потреби харківської тероборони.

І, нарешті, ключовою подією Прайду став Марш! Марш рівності 2021 року у Харкові був рекордним. Він тривав 2 години, а його учасниці та учасники пройшли майже 2 кілометри – від площі Свободи до Саржиного Яру! Учасники розгортали прапори та вигукували кричалки, були сформовані окремі колони: лесбійська, транс та інші. Загалом у Марші взяли участь більш ніж 3 тисячі людей.